Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» Καταδυσεις στην θασο
Τρι Απρ 23, 2013 1:11 pm από Sthlias

» Πωλείται καινούριος ρυθμιστής scubapro mk2 plus με r295 330€
Τρι Απρ 23, 2013 12:49 pm από Sthlias

» Πωλείται καινούριο bcd scubapro t-sport plus XL size 230€
Τρι Απρ 23, 2013 12:43 pm από Sthlias

» Pedila twin jet max XL 90€
Δευ Απρ 22, 2013 5:30 am από Sthlias

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΕΔΙΛΑ TWIN JET MAX (XL) 90€
Τετ Απρ 17, 2013 9:29 am από Sthlias

» My first post
Τρι Αυγ 02, 2011 3:23 pm από lkarapa

» opinion
Δευ Αυγ 01, 2011 3:22 pm από Επισκέπτης

» программы навигации
Δευ Αυγ 01, 2011 2:35 pm από Επισκέπτης

» Στεγανή στολή CAMARO
Πεμ Φεβ 24, 2011 5:17 pm από taucher

Ηλικία έναρξης κατάδυσης

Πήγαινε κάτω

Ηλικία έναρξης κατάδυσης

Δημοσίευση  lkarapa Την / Το Πεμ Δεκ 10, 2009 7:39 am

Σε μία συζήτηση που είχα με έναν φίλο , τέθηκε το θέμα της ηλικίας από την οποία πρέπει να ξεκινάνε τα παιδιά τις καταδύσεις. Του είπα ότι κάναμε μία γνωριμία κατάδυσης (discovery) για τα παιδιά από 10 χρονών μέχρι 16 ........έτσι και αλλιώς για σχολείο αυτόνομης κατάδυσης προβλέπουν όλοι οι οργανισμοί από 12 χρονών ..... μου είπε ότι είναι ανήθικο να δημιουργείς πελάτες από τέτοια ηλικία......... δεν θα σας πω τώρα την δική μου άποψη..... αλλά θέλω να μου πείτε εσείς την δική σας.....
lkarapa
elite diver

Αριθμός μηνυμάτων : 1933
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι
Registration date : 22/11/2008

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://www.diverscorner.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Ηλικία έναρξης κατάδυσης

Δημοσίευση  dimitris meten Την / Το Πεμ Δεκ 10, 2009 7:04 pm

Πελατες;τι εννοει;η καταδυση ειναι αθλητισμος....Εκτος και ειναι επαγγελματιας και μιλαει για ηθικη, καλα αυτο μας μαρανε.........Πατος σε μια τετοια ηλικια οι γονεις αποφασιζουν,οι γονεις ειναι οι πελατες και οι τσεπες τον γονιων ειναι.
dimitris meten
elite diver

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Τόπος : ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤ.

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Δημοσίευση  costas Την / Το Πεμ Δεκ 10, 2009 7:33 pm

Μια βουτια ,για γνωριμια με την καταδυση ,συμφωνω πως μπορει να γινει (μονο μια ετσι?)
Ανεξαρτητα ομως απο το ποια ηλικια επιτρεπουν οι Οργανισμοι ,δεν συμφωνω με την καταδυση σε μικρη ηλικια και για οσο αναπτυσονται οργανικα τα παιδια(ειδικα για τα κοριτσια)!
Ποιος μπορει να πει με βεβαιοτητα πως δεν δημιουργουνται μακροπροθεσμα ,προβληματα απο την καταδυση που ξεκιναει απο μικρη ηλικια?
costas
elite diver

Αριθμός μηνυμάτων : 117
Registration date : 10/10/2009

Δημοσίευση  SUNDAY Την / Το Παρ Δεκ 11, 2009 7:23 pm

θα συμφωνησω με τον costa....καλο ειναι για μια φορα....να γινεται η γνωριμια....
αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα επηρεασει την αναπτυξη τους σε μια τοση μικρη ηλικια.......
αντιθετα το κολυμβητηριο (καλο κολυμπι) ειναι αυτο που τα βοηθησει....
SUNDAY
elite diver

Αριθμός μηνυμάτων : 147
Τόπος : ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ
Registration date : 01/08/2009

Δημοσίευση  lkarapa Την / Το Σαβ Δεκ 12, 2009 6:41 pm

Κατ΄αρχήν Δημήτρη η κατάδυση δεν είναι γυμναστική ή άθλημα. Δεν γυμνάζεται το σώμα . Ίσα ίσα που το σώμα καταπονείται μόνο , λόγω βάρους τουλάχιστον μέχρι να μπει ή να βγει από νερό και μόνο μέσα στο νερό χαλαρώνει.Γυμναστική είναι η κολύμβηση.
Η άποψή μου είναι λοιπόν ότι όντως με μία φορά γνωριμίας με την αυτόνομη κατάδυση δίνεις την δυνατότητα στα παιδιά να γνωρίσουν τον υποβρύχιο κόσμο , την αυτονομία από το αέρα στο υποβρύχιο περιβάλλον και γενικά τους δίνεις μία νέα εμπειρία. Για ένα σχολείο αυτόνομης κατάδυσης ίσως να είναι πολύ μικρά τα παιδιά των 12-13 χρόνων λόγω σωματικής ανάπτυξης. Αλλά τα παιδιά από 14 χρονών και πάνω (δηλαδή στην εφηβεία) θεωρώ ότι χρειάζεται να βρουν τρόπο να κάνουν την επανάστασή τους. Στην ηλικία αυτή όπου έχουν ένα σωρό σκέψεις και προβλήματα που εμείς οι μεγάλοι δεν καταλαβαίνουμε χρειάζονται κάπου να δώσουν την ενεργητικότητά τους. Αυτό λοιπόν μπορεί να είναι ένα άθλημα όπως η κολύμβηση , η κωπηλασία , η κατάδυση (από βατήρα) ή αλλιώς μπορεί να είναι μια δραστηριότητα όπως η αυτόνομη ή η ελεύθερη κατάδυση, η ορειβασία,η καταρρίχηση , το καράτε ή ακόμα και οι θεατρικές ομάδες........
Υπάρχουν πολλές δραστηριότητες που μπορούν να σχοληθούν και αυτός να είναι λόγος για να μην μπλέξουν σε αυτήν την δύσκολη ηλικία με ναρκωτικά, αλκοόλ, λάθος ανθρώπους......τους δίνουμε ένα ενδιαφέρον, έναν στόχο , όπου δεν χρειάζεται να είναι πρώτοι και καλύτεροι και παράλληλα περνάνε καλά και κάνουν κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους ........... αυτή είναι η άποψή μου......
lkarapa
elite diver

Δημοσίευση  dimitris meten Την / Το Σαβ Δεκ 12, 2009 10:02 pm

κριμα Λευτερι και εγω νομιζα οτι στιν καταδισι κολιμπαμε........ Shocked
dimitris meten
elite diver

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Τόπος : ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤ.

Δημοσίευση  SUNDAY Την / Το Κυρ Δεκ 13, 2009 7:00 pm

εχω διπλα μου εναν φιλο που θα ηθελε να πει την γνωμη του.......ο γιος του ειναι 14 μισο....δεν εχει ιδεα απο καταδυσεις..(ο ιδιος δεν ασχολειται)...ομως διαβαζοντας τα παραπανω ηθελε να μας πει πως.....

μια καταδυση δεν ειναι οπως μια βολτα στο παρκο......ενδεχομενως εγκυμονει καποιους κινδυνους.....
θεωρει οτι ειναι στην κριση του καθε εκπαιδευτη να δει την ψυχοσυνθεση του παιδιου και να διακρινει αν ειναι ασφαλες για το παιδι να συνεχισει περα απο ενα Discovery....(ο ιδιος ειναι εκπαιδευτης σε παιδια ηλικιας 7 μεχρι 16 σε σχολη πολεμικων τεχνων..)
η καταδυση δεν ειναι μονο ενθουσιασμος και μια βολτα να δουμε τα ψαρια αλλα πρεπει να τηρουνται καποιοι κανονες ...ειναι ικανο το παιδι σε αυτην την ηλικια να τηρησει καποια πραγματα..πανω στην εφηβεια ...? που κανει την επανασταση του.....και καθε ειδους τρελα που θα το ερθει στο μυαλο......
αν το παιδι λοιπον διαθετει την αναλογη σοβαροτητα ακομα και στα 12 θα μπορει να πραγματοποιει καποιες βουτιες αλλα καποιο αλλο παιδι να ειναι 16 και να μην ειναι ικανο...να μην εχει καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης και να κανει πραγματα ανεπιτρεπτα για μια ασφαλη καταδυση....αρα πιστευει κλεινωντας ...πως ειναι στην κριση του καθε εκπαιδευτη να δει τα ορια και που μπορει να φτασει ενα παιδι σε τετοια ηλικια.....
SUNDAY
elite diver

Δημοσίευση  lkarapa Την / Το Κυρ Δεκ 13, 2009 9:26 pm

λοιπόν...... εν μέρει έχει δίκιο ο φίλος σου Κυριακή ....... αλλά για πες μου...... ένα παδί 14 χρονών (στην εφηβεία) που κάνει taek won do , kick boxing ή άλλη πολεμική τέχνη από τα 10 χρόνια του..... στο δρόμο αν τον βρίσει κάποιος της ηλικίας του θα μπορέσει να κρατηθεί να μην τον χτυπήσει? ή αν νιώσει οποιαδήποτε άλλη απειλή , θα μπορέσει να το ελέγξει? και που στην όλη κατάσταση αυτή θα φταίει ο εκπαιδευτής που του έμαθε πολεμικές τέχνες? σίγουρα όταν ξεκίνησε στην ηλικία των 10 ετών (που ήταν άπειρος και μάθαινε σωστά τις αρχές των πολεμικών τεχνών) δεν θα αντιδρούσε το ίδιο όπως στην ηλικία των 14 ετών (που έγινε έμπειρος , με αυτοπεποίθηση και βρίσκεται και στην εφηβεία).............
"""""" πρεπει να τηρουνται καποιοι κανονες ...ειναι ικανο το παιδι σε αυτην την ηλικια να τηρησει καποια πραγματα..πανω στην εφηβεια ...? που κανει την επανασταση του.....και καθε ειδους τρελα που θα το ερθει στο μυαλο......
αν το παιδι λοιπον διαθετει την αναλογη σοβαροτητα ακομα και στα 12 θα μπορει να πραγματοποιει καποιες βουτιες αλλα καποιο αλλο παιδι να ειναι 16 και να μην ειναι ικανο...να μην εχει καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης και να κανει πραγματα ανεπιτρεπτα για μια ασφαλη καταδυση....""""""""""

άρα θέλεις να μου πεις ότι στα 10 παιδιά που ξεκινάνε πολεμικές τέχνες τα 2-3 παιδιά τα διώχνει ο εκπαιδευτής επειδή βλέπει ότι στο μέλλον δεν θα μπορέσουν να ελέγξουν τον εαυτό τους και θα χρησιμοποιήσουνε τις γνώσεις τους για να χτυπήσουν ανεξέλεγκτα κάποιον ή κάποιους άλλους..........

και κάτι άλλο .....όρια ....... που υπάρχουν όρια? ποιος τα βάζει τα όρια? ξέρω πολλές περιπτώσεις δυτών που ξεκινήσανε 25-35 χρονών και στην τρίτη τους βουτιά κατεβήκανε στα 35-40 μέτρα ..... αυτοί δεν βάλανε όρια........ ποιος εκπαιδευτής θα δεσμευτεί για όρια σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλικία?

άρα εδώ παίζουν ρόλο οι γονείς (που έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι ενήμεροι για το τι συμβαίνει ) , το ζευγάρι με το οποίο βουτάει (αφού είναι επιλογή του ) καθώς και το ίδιο το παιδί ανάλογα με τον χαρακτήρα του και τον τρόπο σκέψης του.......
lkarapa
elite diver

Δημοσίευση  SUNDAY Την / Το Κυρ Δεκ 13, 2009 9:57 pm

σε βρισκω πολυ αυστηρο....δεν πιστευω να το πηρες προσωπικα???....
και μην συγκρινεις μια πολεμικη τεχνη...με την καταδυση......δεν συγκρινονται.....
σε μια πολεμικη τεχνη τουλαχιστον την συγκεκριμενη (επειδη γνωριζω) δεν μαθαινεις να εισαι πολεμικη μηχανη...μαθαινεις να εχεις αυτοελεγχο....σε ολα τα παιδακια λειτουργει και σαν αυτοπεποιθηση.....
και μαθαινεις καπως να αμυνεσαι....οχι να κοιταει πως να δειρει......εξαλλου η συγκεκριμενη τεχνη δεν εχει ξυλο..μπουνιες..κλωτσιες.....!!

απλα αυτο που θελαμε να πουμε ειναι οτι καθε παιδι εχει την δικη του ψυχολογια ....που του επιτρεπει να κανει καποια πραγματα....γιαυτο και το καθε παιδι επιλεγει κατι διαφορετικο...(συμφωνα με την ψυχοσυνθεση του)....καλο ειναι ο καθε εκπαιδευτης να μπορει να καταλαβει τι ειναι καλυτερο για ενα παιδι και να το κατευθυνει αναλογα.......
SUNDAY
elite diver

Δημοσίευση  lkarapa Την / Το Κυρ Δεκ 13, 2009 10:20 pm

SUNDAY έγραψε:σε βρισκω πολυ αυστηρο....δεν πιστευω να το πηρες προσωπικα???....

όχι βέβαια ......

και μην συγκρινεις μια πολεμικη τεχνη...με την καταδυση......δεν συγκρινονται.....
σε μια πολεμικη τεχνη τουλαχιστον την συγκεκριμενη (επειδη γνωριζω) δεν μαθαινεις να εισαι πολεμικη μηχανη...μαθαινεις να εχεις αυτοελεγχο....σε ολα τα παιδακια λειτουργει και σαν αυτοπεποιθηση.....
και μαθαινεις καπως να αμυνεσαι....οχι να κοιταει πως να δειρει......εξαλλου η συγκεκριμενη τεχνη δεν εχει ξυλο..μπουνιες..κλωτσιες.....!!

έχεις δίκιο η πολεμική τέχνη δεν συγκρίνεται ... απλά έκανα μία αναφορά επειδή ο φίλος σου θα την καταλάβαινε καλύτερα επειδή ήταν στο αντικείμενό του ....... εξάλλου δεν μίλησες για συγκεκριμένη πολεμική τέχνη και επειδή παλιότερα έκανα για λίγο kick boxing (πολύυυυυυ παλιά .....) ... το μυαλό μου πήγε εκεί ...... εκεί λοιπόν άκουγα διάφορα .... και για παιδιά και για μεγάλους που δεν μπορούσαν να κρατηθούν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.....

απλα αυτο που θελαμε να πουμε ειναι οτι καθε παιδι εχει την δικη του ψυχολογια ....που του επιτρεπει να κανει καποια πραγματα....γιαυτο και το καθε παιδι επιλεγει κατι διαφορετικο...(συμφωνα με την ψυχοσυνθεση του)....καλο ειναι ο καθε εκπαιδευτης να μπορει να καταλαβει τι ειναι καλυτερο για ενα παιδι και να το κατευθυνει αναλογα.......

έχεις δίκιο σε αυτό .... το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.....ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός ...... θεωρώ πολύ λογικό όταν ένα παιδί δείξει από την αρχή ότι είναι ανυπάκουο , δεν διαβάζει την εκπαιδευτική ύλη , δεν ακούει τον εκπαιδευτή .... να του απαγορευτεί να συνεχίσει την αυτόνομη κατάδυση (και όχι μόνο αυτή......) .... απλά για την συνέχεια αυτουνού του παιδιού , εφόσον τελειώσει την εκπαίδευσή του , δεν μπορεί να είναι υπεύθυνος ο Εκπαιδευτής που του έμαθε να κάνει καταδύσεις .....
και μην ξεχνάς ότι εδώ δεν μιλάμε για αθλήματα (στίβο,κολύμπι κ.λ.π.) αλλά για διάφορες δραστηριότητες ή χόμπυ......
lkarapa
elite diver

Δημοσίευση  StellaS Την / Το Τετ Δεκ 16, 2009 1:43 am

Θέλω και εγώ να πάρω μέρος στην συζήτηση αυτη!
Λοιπον, η προσωπική μου άποψη είναι ότι εάν το παιδί θέλει την κατάδυση ας κάνει, και σχολείο κανονικά. φυσικά πάντα από κοντα με γονείς η δάσκαλο!
Εγώ πάντος έχω δει και παιδιά μικρότερα από 10 που τα καημένα ζηλεύανε τοοοοοσο που ο πατέρας τους ήταν στη βουτια, και αυτά απλός ακολουθούμαν με αναπτευστήρα από πανω! ... εγώ σκεφτόμουν, τί κρίμας, θα μπορούσαμε να πάμε 4-5 μέτρα να δεί πως είναι και όταν κλείσει τα 10 κανονικα! Έχω δεί παιδιά από γονείς επαγκελματίες δύτες, 16χρονων το παιδι και είχε ήδη τελειώσει το rescue, ήταν καλύτερα μέσα στο νερό παρά εξω! το αγαπάγανε, είχαν όρεξη, νομίζω είχαν πολύ καλή επίγνωση το τί έκαναν, γιά να μήν αναφέρω ότι ήταν οικογενιακόε τρόπος ζωής πλέον που είχε δέσει όλη την οικογένια πάρα πολυ!
να μην τα πολυλογώ εγώ νομίζω πως να αρχίζουν τα παιδιά από μικρα, πάντα με προσοχή και κατάληλη εκπαίδευση... γιατί καλύτερα είναι που από τριων αρχίζουν σκι?!
αυτά από μένα,

και... Λευτέρη, Χρόνια πολλα!
StellaS
good diver

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Τόπος : Porto-Rafti
Registration date : 03/11/2008

Δημοσίευση  lkarapa Την / Το Πεμ Δεκ 17, 2009 6:44 pm

φυσικά και όποτε θα καταδύονται αυτά τα παιδιά , θα πρέπει να είναι με κάποιον συγγενή τους ή επαγγελματία ...... και πάντα με σωστή Εκπαίδευση... και την κατάλληλη προσοχή...
lkarapa
elite diver

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης